Avrupa’da Zolgensma Kullanımı Genişliyor: İngiltere, İskoçya, İtalya’dan sonra Hollanda’da da SMA Hastaları Zolgensma Tedavisinden Faydalanabilecek

Avrupa’da Zolgensma Kullanımı Genişliyor: İngiltere, İskoçya, İtalya’dan sonra Hollanda’da da SMA Hastaları Zolgensma Tedavisinden Faydalanabilecek

2020 senesi Mayıs ayında, Avrupa İlaç İdaresi’nin (EMA) Zolgensma gen terapisini onaylamasının ardından, Avrupa Birliği ülkelerinin Novartis Gene Therapies ile bireysel anlaşmaya varıp, kendi ülke sınırları içinde ilacı uygulamaya başlatması bekleniyordu. Yapılan görüşmelerin ilk sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. İngiltere’nin ardından, İskoçya, İtalya ve Hollanda ile birlikte, Zolgansma gen terapisinin uygulanma ağı genişlemeye başladı.

İlk gelişme 8 Mart 2021 tarihinde İngiltere’den geldi. İngiltere Ulusal Sağlık Sigortası’ndan (NHS) yapılan açıklamaya göre, Tip 1 Hastalar için Zolgensma tedavisi sigorta kapsamına alındı. Yapılan anlaşmaya istinaden açıklamalarda bulunan NHS İngiltere İcra Kurulu Başkanı Sir. Simon Stevens şunları söyledi:

“Bu anlaşma, bu acımasız hastalığa sahip gençler ve aileleri için hayat değiştirici.”

“Spinal Müsküler Atrofi, bebekler ve küçük çocuklar arasında önde gelen genetik ölüm nedenidir, bu nedenle NHS İngiltere, vergi mükelleflerine adil bir fiyat sağlamak için perde arkasında başarılı bir şekilde müzakere ederken, bu tedaviyi mümkün kılmak için dağları hareket ettirdi.Sağlık hizmeti hala covid'in gerçek baskısı altında olsa da ve NHS İngiltere aynı zamanda ulusal Covid aşı uygulamasına liderlik etmeye odaklanmış olsa da, bugünkü anlaşma, NHS'nin gerçek tıbbi ilerlemelerin mümkün olduğu milyonlarca başka hastaya da baktığına dair önemli bir hatırlatmadır. "

Yine aynı gün içerisinde sevindirici diğer haber İskoçya’dan geldi. İskoç Tıbbi Konsorsiyumu (Scottish Medicine Consortium) yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç İdaresi’nin onayına uygun bir şekilde 21 kilograma kadar olan çocukların Zolgensma tedavisini almasını onayladı. Zolgensma, İskoç Sağlık Sistemi kapsamında hastalara ücretsiz olarak sunulacak.

9 Mart tarihinde ise, Hollanda’da da Zolgensma’nın kullanımına ilişkin önemli gelişmeler yaşandı. Ulusal sigorta kapsamına girmesi için görüşmelerin devam ettiği ülkede Novartis, Erken Erişim Programı kapsamında Tip 1 hastalarından oluşan küçük bir gruba ilacı ücretsiz sunmayı kabul etti. Önümüzdeki süreçte şirket ile sağlık otoritelerinin görüşmelerinin sonuçlanması bekleniyor.

Ve son olarak 10 Mart 2021 tarihinde, İtalya İlaç İdaresi AIFA, 13.5 kilogramın altında olan tüm Tip 1 hastaları için Zolgensma tedavisinin sigorta kapsamına alındığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında başlayan görüşmeler, yapılan uzun müzakareler sonucunda 10 Mart 2021 tarihinde tamamlanmış oldu. Ek olarak, yapılan anlaşmaya göre, kilosu 13.5 ve 21 arasında değişen hastalarda ilacın klinik olarak etkinliğini ve güvenliğini denemek amacıyla Novartis, ilgili ağırlık grubunda olan hastalara Zolgensma’yı ücretsiz sunacak.  

Üye ülkeler içerisinde Almanya’nın hızlı bir şekilde tedaviyi, Avrupa İlaç İdaresi’nin önerdiği şekli ile (21 kilogramdan düşük, Tip 1 hastalar ve en fazla 3 adet SMN2 kopyası olan diğer tipteki hastalar) uygulamaya başlamasının ardından, diğer üye ülkelerin de kendi sınırları içerisinde Zolgensma tedavisine başlaması, ilacın Avrupa genelinde erişilebilir olması anlamında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynaklar:

İngiltere – NHS Haberi için tıklayınız. 

İskoçya – NHS Haberi için tıklayınız.

Hollanda Zolgensma Erken Erişim Programı Haberi için tıklayınız.

İtalya - AIFA Haberi için tıklayınız.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sorumluluğun Reddi

 www.savingnil.com internet sitesi, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığı hakkında farkındalık yaratmak, SMA alanında önemli bilgilerin ve güncel gelişmelerin bir arada bulunduğu bir platform oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Sitenin içeriği sadece bilgi paylaşımı misyonuyla oluşturulmaktadır. İçerik, SMA hakkındaki uluslararası makaleler, yayınlanan güncel haberler ve gelişmeleri kapsamaktadır.

Savingnil.com medikal tavsiyede bulunmaz, tanı koymaz, tedavi önerisinde bulunmaz. Yayınlanan içerikler; medikal tavsiye, yönlendirme, tanı, tedavi önerisi vb. konularda bir alternatif/ profesyonel danışmanlık vermez. Medikal anlamda ihtiyaç duyulan her bilgi için konunun uzmanı doktorlarla görüşülmesi gerekmektedir. İnternet sitesindeki içerikler, SMA alanında bilgilendirme ve güncel gelişmelerin takibini kolaylaştırmak amacıyla yayınlanmaktadır. Medikal anlamda herhangi bir yönlendirme, danışmanlık sorumluluğu üstlenmemektedir.


Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published